Harmonogram przejścia na DVB-T2/HEVC. Co i kiedy się zmieni?

Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z harmonogramem opublikowanym przez Emitel, z niektórych nadajników emisja w DVB-T2/HEVC będzie prowadzona już w marcu. Proces przechodzenia z DVB-T na DVB-T2 zakończy się w Polsce już w czerwcu.

W województwach lubuskim i dolnośląskim nowy standard zacznie obowiązywać od 28 marca 2022 roku, a stary DVB-T zostanie wyłączony. Zmiany obejmą MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 czyli większość kanałów, które można odbierać dzięki naziemnej telewizji cyfrowej. Na nowy standard nie przejdzie tylko MUX-8 (TVP Kultura HD, Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP, TVP Kobieta).

Nadawcy od wielu miesięcy prowadzą kampanie informacyjne na temat nowego standardu. W ramach MUX-3 nadawany jest kanał Sprawdzam TV, który wykorzystuje kodek HEVC. Osoby, których telewizor odbiera obraz i dźwięk kanału powinny być gotowe na DVB-T2/HEVC. Za pośrednictwem kodeka HEVC jest też nadawana stacja Wydarzenia 24 z MUX-4 (jedyna stacja, którą można odbierać bezpłatnie z tego multipleksu).

Prowadzony jest też szereg testów. Eksperymentalny MUX-5 w nowym standardzie dociera do 90 proc. powierzchni Polski. W ramach niego, możliwy jest odbiór TVP Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Kobieta HD i TVP Rozrywka HD.

Proces przechodzenia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej podzielono na cztery etapy. W każdym z nich na DVB-T2/HEVC przejdą poszczególne nadajniki.

fot. Emitel

fot. Emitel

  • Etap 1: 28 marca – województwa dolnośląskie, lubuskie.
  • Etap 2: 25 kwietnia – województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie.
  • Etap 3: 23 maja – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • Etap 4: 27 czerwca – województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger