MUX-6 przeznaczony na testy DVB-T2. Co z MUX-5?

Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał pierwsze pozwolenia na eksperymentalne emisje DVB-T2/HEVC w ramach MUX-6 przez Telewizję Polską. Pozwolenia obowiązują przez rok, począwszy od 28 marca 2022 roku i na razie dotyczą obszarów, w których przejście z DVB-T na DVB-T2 nastąpi najszybciej.

DVB-T2/HEVC w Polsce

DVB-T2/HEVC w Polsce, fot. Emitel

Do tej pory, aby widzowie mogli sprawdzić czy ich tuner lub telewizor obsługuje nowy standard DVB-T2/HEVC, Telewizja Polska udostępniała kilka swoich stacji w ramach MUX-5. Dzięki temu, na znacznym obszarze Polski jest możliwy odbiór dodatkowych kanałów: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD, TVP3 Warszawa HD i TVP Rozrywka HD. Pozwolenia na prowadzenie eksperymentów w ramach MUX-5 wygasają, dlatego TVP wystąpiła o rezerwacje częstotliwości MUX-6.

Jelenia Góra / Śnieżne Kotły, Kłodzko / Czarna Góra, Wrocław / Ślęża, Zielona Góra / Jemiołów oraz Żagań / Wichów to obszary, gdzie już 28 marca będą mogły się rozpocząć testy w ramach MUX-6. Ze względu na to, że niektóre kanały TVP zmienią częstotliwość, konieczne będzie ponowne wyszukanie kanałów.

Jednocześnie Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, że wpłynęły do nich wnioski Telewizji Polskiej o rezerwację częstotliwości nie tylko w ramach MUX-6, ale także MUX-5. To oznacza, że TVP chce prowadzić testy na dwóch multipleksach, jednak UKE na razie zezwala na eksperymentalne emisje w ramach jednego z nich.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger