Pat Sajak poprowadził ponad 7000 odcinków “Wheel of Fortune”. Jak wygląda “Koło Fortuny” w Stanach Zjednoczonych”?

Amerykańskie “Koło Fortuny” czyli “Wheel of Fortune” zadebiutowało 6 stycznia 1975 w NBC i pozostało na tej stacji aż do 30 czerwca 1989. Potem na niecałe dwa lata, teleturniej był emitowany przez CBS, ale już w styczniu 1991 roku, program wrócił do NBC i był emitowany do września. Była to ostatnia wersja produkowana dla konkretnej stacji, ale popularność programu sprawiła, że rozpoczęto realizację do dystrybucji lokalnej. Ta wersja po raz pierwszy pojawiła się 19 września 1983 r. i jest wciąż produkowana. Od samego początku wersji do dystrybucji lokalnej prowadzącym teleturniej jest Pat Sajak, a hostessą – Vanna White.

Wheel of Fortune

Wheel of Fortune

W maju 2019 roku Pat Sajak stał się rekordzistą Guinessa pod względem najdłuższego prowadzenia tego samego teleturnieju. 10 maja nadano 7000. wydanie teleturnieju przeznaczonego do dystrybucji lokalnej. 14 września 2020 ruszyła emisja 38. sezonu dystrybucji lokalnej – do tej pory wyemitowano prawie 7200 odcinków.

W grze udział bierze troje zawodników. W każdej rundzie na tablicy pojawiają się pola, każde z nich odpowiada jednej literze lub znakowi interpunkcyjnemu (które są podane już na początku) – tak jak w polskiej wersji teleturnieju. Jest jednak kilka różnic. W 2016 r. dla urozmaicenia formatu dodano hasła-krzyżówki. W takiej sytuacji zamiast kategorii podawane jest słowo-klucz, łączące ze sobą szukane wyrazy. Tytułowe Koło Fortuny podzielone jest na 24 pola. Na większości z nich widnieją stawki pieniężne – od 500 do 900 dolarów oraz najwyższa stawka na kole: 2500 w rundzie 1., 3500 w rundach 2. i 3. oraz 5000 w rundzie 4. i ewentualnych kolejnych. W amerykańskiej wersji samogłoska kosztuje 250 dolarów.

Pola specjalne w “Wheel of Fortune”

W pierwszych trzech rundach na kole znajdują się dodatkowe karty:

  • Dzika karta (Wild Card) – sprawia, że zawodnik może podać kolejną spółgłoskę za wylosowaną już wartość. Jeżeli gracz zabierze ją ze sobą do finału, będzie miał prawo do podania bonusowej spółgłoski (odpowiednik “Złotej Karty” w polskiej wersji formatu);
  • Podarunek (Gift Tag) – najczęściej karta podarunkowa do sklepu sponsora;
  • Pół auta (½ Car) – jeżeli uczestnik zdobędzie dwa takie znaczniki i wygra rundę – otrzyma samochód (od rundy drugiej).

Wszystkie powyższe znajdują się na polu o wartości 500 dolarów, więc trafienie spółgłoski przynosi zawodnikowi zarówno nagrodę, jak i pieniądze.

Na kole widnieje także pole specjalne, które podzielone jest na trzy przystające części – dwie zewnętrzne to bankrut, a trafienie w wewnętrzną część, podanie właściwej spółgłoski i odgadnięcie hasła umożliwia grę w finale (jeżeli gracz się do niego dostanie) o 1 000 000 dolarów. Zawodnikom, którzy ukończą rundę z wynikiem – pieniądze plus wartość nagród – niższym niż 1000 dolarów podwyższa się wygraną do tej sumy.

Rundy specjalne

W każdym odcinku rozgrywane są trzy mini-rundy systemem kto pierwszy, ten lepszy (Toss-up puzzle) – pierwsza na początku odcinka, przed przedstawieniem graczy – warte 1000 dolarów; druga po przedstawieniu uczestników – warte 2000 dolarów; trzecia, pomiędzy rundami 2. i 3. – zadawane są trzy zagadki warte po 1000 dolarów). Na tablicy litery pojawiają się losowo, a osoba chcąca odgadnąć hasło wciska przycisk.

Od 2013 roku na kole rundy trzeciej znajduje się specjalne pole – Express. Podanie prawidłowej spółgłoski oznacza zyskanie 1000 dolarów (wartość może być mnożona) i możliwość zmiany trybu gry: za każdą trafioną spółgłoskę gracz otrzymuje 1000 dolarów, samogłoski kosztują 250 dolarów; hasło można odgadnąć w dowolnym momencie, ale podanie niewłaściwej litery jest równoznaczne nie tylko z utratą kolejki, ale i utratą wszystkich zgromadzonych w danej rundzie środków.

Ostatnia runda, przynajmniej w części, rozgrywana jest przyspieszonym sposobem. Prowadzący kręci kołem raz, wylosowana wartość plus 1000 dolarów stanowi stawkę za spółgłoskę. Zawodnicy bez dalszego kręcenia kołem odsłaniają spółgłoski w haśle, otrzymując odpowiednią kwotę. Po grze przyspieszonej porównuje się stan kont zawodników. Zawodnik z najwyższą wygraną (gotówka plus wartość pieniężna zdobytych nagród) wchodzi do finału. Jeżeli zawodnik nic nie wygrał w ciągu całej gry, wtedy otrzymuje nagrodę pocieszenia równą 1000 dol.

Przed przejściem do finału zwycięzca wybiera jedną z trzech kategorii. Za odgadnięcie hasła finalista zdobywa wartość z wylosowanej koperty (najmniej – 1000 dolarów razy numer sezonu; najwięcej – 100 000 dolarów lub milion, jeżeli zdobył taką możliwość we wcześniejszym etapie gry, czasem samochód lub inne nagrody).

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger