Promienniki ciepła – nowoczesny system ogrzewania [Tele Rozrywka Extra]

Podczerwień to zjawisko, które wojsko już wiele lat temu zaczęło wykorzystywać w systemach nawigacyjnych. Nieco później wkroczyła ona do medycyny, aż w końcu stała się niezbędnym elementem naszego życia codziennego. Promieniowanie podczerwone wykorzystuje się między innymi w pilotach do telewizora, a od niedawna znalazło zastosowanie w urządzeniach do ogrzewania pomieszczeń, jakimi są promienniki podczerwieni. Promiennik podczerwieni to urządzenie emitujące fale podczerwone, które mają za zadanie ogrzać obiekty znajdujące się w ich zasięgu. W związku z tym nie jest ogrzewane powietrza, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych form ogrzewania, ponieważ ciepło, które emituje promiennik odczujemy my, a także wszelkie obiekty znajdujące się w otoczeniu. Poza tym ciepło to dociera do nas niemal natychmiast, a nie tak jak w przypadku piecyków czy kominków, przy których koniecznie jest najpierw długotrwałe rozpalenie ognia, a potem jego podtrzymywanie.

Promienniki podczerwieni – najskuteczniejszy sposób na ogrzanie tarasu, garażu czy łazienki

Co roku, kiedy przychodzi zima, martwimy się ogrzewaniem domu, jednak nikt z nas nie pomyśli o ogrzewaniu tarasowym, mimo że ciężko nam zrezygnować z przyjemności przebywania na tarasie. Wypicie kawy na świeżym powietrzu, relaks przy książce czy grill z przyjaciółmi to tylko kilka z form spędzania czasu, za którymi tęsknimy, siedząc w domu w czasie nieprzyjaznej pogody. Jednak dzięki technologii wykorzystania promieni podczerwonych nie będą to już tylko okresowe aktywności. Promienniki podczerwieni zapewniają nam komfortowe ciepło na rześkim i świeżym powietrzu bez konieczności wdychania szkodliwego dymu. W okresie przejściowym jest to także doskonale rozwiązanie do łazienki. Latem, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania całego domu, a jednak chcemy zapewnić sobie kąpiel w przyjemnej temperaturze, warto zainwestować w promienniki, które zapewnią nam komfortowe ciepło. Promienniki sprawdzą się również w garażu, dzięki czemu będziemy mogli majsterkować przy samochodzie długimi godzinami.

Promienniki podczerwieni – jaki rodzaj wybrać?

Decydując się na ogrzewanie za pomocą promiennika podczerwieni, mamy kilka możliwości wyboru tego urządzenia, dzięki czemu idealnie dopasujemy je do konkretnej aranżacji. Jeżeli pomieszczenie jest małe, możemy zdecydować się na promienniki wiszące lub naścienne, które pozwolą na zaoszczędzenie miejsca. Promienniki wiszące montuje się na suficie np. nad stołem jadalnianym czy też nad wypoczynkiem ogrodowym. Z kolei promienniki naścienne najczęściej występują w postaci panelu grzewczego, który montuje się za pomocą specjalnego uchwytu. Jeżeli zaś, np. na tarasie, nie ma możliwości montażu, wtedy można zdecydować się na promiennik wolnostojący. Ważne jest, aby wybierany promiennik podczerwieni był polskiej produkcji, co da nam pewność, że urządzenie będzie najwyższej jakości i zapewni maksymalny komfort cieplny przez wiele lat.

Promienniki ciepła na podczerwień – korzyści, jakie przynoszą

Ogrzewanie, które wykorzystuje promienie podczerwone, charakteryzuje się niemal samymi zaletami. Należy jednak pamiętać, że promienniki podczerwieni nie są sposobem na ogrzewanie całego domu, a jedynie na dogrzanie w okresie przejściowym. Podstawową różnicą między tradycyjną formą ogrzewania a promiennikami jest komfort cieplny, który jest całkowicie inny niż ten odczuwalny po rozpaleniu ognia w piecu czy w kominku. Poza tym korzystanie z promienników jest bardzo łatwe i wygodne, a ciepło, które wywołują, dociera do nas już po kilku sekundach. Promienniki podczerwieni są także bardzo zdrowe i ekologiczne, ponieważ nie emitują szkodliwych spalin, które są niekorzystne dla nas i dla środowiska. Promieniowanie podczerwone działa również bardzo korzystnie na nasz organizm, np. poprawiając krążenie. Znaczenie ma tutaj też kwestia finansowa. Elektryczne promienniki podczerwieni to zdecydowanie urządzenia, w które warto zainwestować, ponieważ będą idealnym rozwiązaniem w celu dogrzania łazienki czy garażu bez potrzeby ogrzewania całego domu. Decydując się też dodatkowo na panele fotowoltaiczne, możemy otrzymać praktycznie darmowe ogrzewanie.

Artykuł powstał przy współpracy zhttp://irsystem.pl/

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger