Co nowego w Sowich Dołach? “Znaki 2” od 7 kwietnia w AXN

„Znaki” to serial kryminalny, którego akcja rozgrywa się w malowniczych plenerach Gór Sowich. W miasteczku Sowie Doły ginie studentka. Tajemniczą i okrutną egzekucją żyją media w całej Polsce. Śledztwo podąża w wielu kierunkach, jednak sprawa nie zostaje rozwiązana. Po latach, w tej samej miejscowości, dochodzi do kolejnej zbrodni. Śledztwo prowadzi komisarz Trela, który, by dotrzeć do prawdy, musi przełamać zmowę milczenia panującą w miasteczku.
W 2. sezonie podążamy za historią zaginięcia córki komisarza Treli, a później także jej przyjaciółki. W niewyjaśnionych okolicznościach znika również para podróżników. Prowadzone są ciągłe poszukiwania. Śledztwo jednak zbacza z torów, gdy komisarz dowiaduje się kto odpowiada za zaginięcie jego jedynego dziecka. Zło w Sowich Dołach nie śpi, a dziwnymi zdarzeniami żyją ogarnięci strachem mieszkańcy miasteczka. Serial to gatunkowe połączenie kryminału z elementami mystery i thrillera obyczajowego.

Serial wyreżyserowali Jakub Miszczak (Sprawiedliwi – Wydział kryminalny, Licencja na wychowanie) i Monika Filipowicz (Przyjaciółki, Linia życia). Za scenariusz drugiego sezonu odpowiadają Wojciech Miłoszewski (Prokurator, Wataha), Błażej Przygodzki (Sprawiedliwi – Wydział kryminalny, Policjantki i Policjanci, Licencja na wychowanie), Katarzyna Berenika Miszczuk (seria powieści Kwiat paproci) i Marzena Podgórska (Licencja na wychowanie, Na sygnale). Pierwszy sezon “Znaków” swoją premierę miał w październiku 2018 roku. Premiera drugiego sezonu już 7 kwietnia o 22:00 w AXN.

OPIS POSTACI
Komisarz Michał Trela Andrzej Konopka

Rozwodnik, samotny ojciec, nowy komendant policji w Sowich Dołach. Wcześniej pracował w Krakowie, gdzie był członkiem pionu dochodzeniowego. Po zachowaniu córki, Niny, widać, że Trela miał kiedyś problemy z alkoholem, w jego zachowaniu widać demony przeszłości. Ma zdroworozsądkowe podejście do życia, ale w pracy działa instynktownie, bywa porywczy. Nie zależy mu na sympatii otoczenia, nie przestrzega konwenansów, chce jak najlepiej wywiązywać się z powierzanych mu zadań. Sowie Doły początkowo wydają mu się zwykłym, niczym niewyróżniającym się miasteczkiem, które traktuje jak miejsce zesłania. Musi jednak szybko się w nim odnaleźć i uważnie obserwować mieszkańców, by poznać prawdę o tajemniczych morderstwach, które tam popełniono.

Jest w miasteczku nowy, miejscowi traktują go z nieufnością. Chce pokazać, że nie cofnie się przed niczym, aby rozwiązać ponurą zagadkę sprzed lat. Trela mieszka z córką w gospodarstwie agroturystycznym prowadzonym przez aspirant Adę Nieradkę, z którą na co dzień pracuje na komendzie. Razem prowadzą śledztwo w sprawie popełnionych w Sowich Dołach zabójstw. Z biegiem czasu rodzi się między nimi przyjaźń i bliskość. W drugim sezonie Trela będzie musiał zmierzyć się z własnymi demonami. Tym razem to on będzie starał się ukryć przed światem pewną tajemnicę.

Aspirant Ada Nieradka Helena Sujecka

Trzydziestolatka, razem z mężem prowadzi w Sowich Dołach gospodarstwo agroturystyczne, w którym, po przeniesieniu do miasteczka, zatrzymuje się Trela z córką. Jest bardzo pracowita, sumienna, trochę zagubiona. To dobra policjantka. Swoje obowiązki wykonuje najlepiej jak potrafi. Gdy tylko może, stara się pomagać osobom ze swojego otoczenia. Jest oddaną i lojalną przyjaciółką. Sprawa morderstwa, w której głównym podejrzanym okazuje się mąż Ady pokazuje jak silną jest kobietą. Stara się przy tym zachować pełen profesjonalizm i nie łączyć życia osobistego z zawodowym.

Dobrze pracuje się jej z nowym komendantem, choć nie zawsze rozumie jego postępowanie. Nie próbuje go oceniać ani pouczać. Darzą się z Trelą zaufaniem, a z czasem przyjaźnią. W drugim sezonie serialu Ada będzie musiała otrząsnąć się po rozwodzie z Błażejem, co nie będzie łatwe, zwłaszcza ze względu na trwającą kampanię wyborczą, w której były mąż bierze udział. Aspirant stanie też przed trudną decyzją: czy ważniejsza jest dla niej sprawiedliwość czy ochrona bliskich?

Jonasz Andrzej Mastalerz

Przedstawiciel lokalnej społeczności Sowich Dołów, szaleniec, mistyk. Wierzy, że dostał od Boga dar i chce go jak najlepiej wykorzystać. Jest uznawany za cudotwórcę. Pomaga życiowym rozbitkom, wyciąga ludzi z nieszczęść i chorób. Prowadzi farmę, która jest schroniskiem dla różnych rozbitków życiowych. Jedni go kochają, inni się go boją. Jest jedną z osób, które sprzeciwiają się odwiertom w dawnej sztolni. Uważa, że zmarłym, których szczątki mogą się tam znajdować, należy się szacunek. W drugim sezonie widzowie poznają dobrze skrywaną tajemnicę Jonasza i dowiedzą się czym tak naprawdę zajmuje się lokalny kaznodzieja na swojej farmie.

Sierżant Krzysztof Sobczyk Piotr Trojan

Rdzenny mieszkaniec Sowich Dołów, małomówny, poczciwy, głosi pochwałę małomiasteczkowego życia. Mundur to dla niego powód do dumy, daje mu siłę i władzę, wzbudza dzięki niemu respekt. Oburza go nieszablonowo zachowujący się komisarz Trela, nie ufa ludziom z dużych aglomeracji. Gdyby nie był policjantem, zostałby księdzem. Wychował się u boku zmarłego niedawno proboszcza Sowich Dołów, księdza Wincentego, i uważa się za spadkobiercę jego idei. Chce pełnić rolę strażnika moralności mieszkańców miasteczka. Sprzeciwia się wydobyciu melafiru z terenów dawnej sztolni, w czym wspiera go Bławatska i Jonasz. W nowej części serialu Sobczyk pokaże swoją mroczną stronę. Czy prawda wyjdzie na jaw i sierżanta spotka kara?

Zofia Bławatska Małgorzata Hajewska-Krzysztofik

Ma 57 lat. Po śmierci córki Laury, która została zamordowana w niewyjaśnionych okolicznościach, przeszła załamanie nerwowe. Od tamtej pory zdarza jej się stać przed miejscową szkołą i czekać aż córka skończy lekcje. Wśród mieszkańców Sowich Dołów uchodzi za wariatkę i wykorzystuje to, żeby odnaleźć sprawcę zbrodni sprzed lat. Sprzeciwia się działalności Targosza i pracom w kopalni. Uważa, że to miejsce to cmentarz wszystkich tych, którzy zginęli w sztolni w czasie wojny i należy im się szacunek. Dorabia jako sprzątaczka w klubie bokserskim. W drugim sezonie Bławatska opiekuje się burmistrzem Paszke, który po wypadku w sztolni jest sparaliżowany. Nie przestaje też wierzyć, że jej zamordowana przed laty córka żyje. Gdy przypadkiem na środku drogi znajduje zagubioną dziewczynkę jest przekonana, że los zwrócił jej ukochane dziecko.

Antoni Paszke Mirosław Kropielnicki

Burmistrz Sowich Dołów, razem z biznesmenem Targoszem chce zapoczątkować wydobycie cennego surowca z miejscowej kopalni odkrywkowej. Jest zawsze uśmiechnięty i kontaktowy, świetnie zarządza biednym miasteczkiem. Bardzo dba o swój wizerunek. W rzeczywistości to tchórz, karierowicz i cynik. Wizja poprawy warunków życia w miasteczku, wybudowanie nowych budynków użyteczności publicznej, stworzenie miejsc pracy – to wszystko zapewni Paszke sympatię wyborców i pewną wygraną w kolejnych wyborach, a z tego niełatwo zrezygnować. Paszke ma nastoletnią córkę Agatę, uczennicę miejscowej szkoły, i syna Roberta, który mieszka w gospodarstwie prowadzonym przez Jonasza. W drugim sezonie jest sparaliżowany – to wynik wypadku w sztolni, któremu Paszke uległ na koniec pierwszego sezonu. W codziennych czynnościach pomaga mu Bławatska i córka Agata. Paszke ubiega się o reelekcję w wyborach na burmistrza Sowich Dołów. W swoich staraniach o przychylność wyborców musi zmierzyć się z Błażejem Nieradką.

Ksiądz Roman Śmigielski Rafał Cieszyński

Zjawia się w Sowich Dołach po śmierci dotychczasowego proboszcza, księdza Wincentego. Interesuje się życiem miasteczka, chce poznać jego mieszkańców. Jest bacznym obserwatorem, osobą z zewnątrz, a przez to dostrzega więcej. Odbiega od stereotypowego obrazu małomiasteczkowego księdza – jest ciekawy świata, interesuje się fotografią. Lubi piesze wycieczki po górach, bardzo dba o kondycję fizyczną. Przypadkowo trafia na niepokojące znalezisko z przeszłości, które może odkryć prawdę o zbrodniach popełnionych w Sowich Dołach. W kolejnym sezonie widzowie poznają lepiej przeszłość księdza i jego długo skrywany sekret. Duchowny będzie rozdarty między koniecznością dochowania tajemnicy spowiedzi, a chęcią zapobiegnięcia tragedii.

Agata Paszke Helena Englert

Córka burmistrza Sowich Dołów i uczennica lokalnej szkoły. Ma problemy z agresją, a swoją złość wyładowuje na treningach bokserskich. Lubi budzić w ludziach strach, nie boi się wyrażać własnego zdania. Jest bezpośrednia, nie uznaje kompromisów. Twardo broni swoich racji. Nie lubi dzielić się z innymi, jest bardzo zazdrosna o swojego chłopaka Radka. Gdy czuje się oszukana nie ma oporów przed zemstą. Po przyjeździe nowego komendanta do Sowich Dołów zaprzyjaźnia się z jego córką, Niną. W nowym sezonie Agata opiekuje się chorym ojcem, który po wypadku w sztolni jeździ na wózku inwalidzkim. Musi zrezygnować z wygodnego życia i poszukać sposobu na dodatkowy zarobek, żeby pomóc Paszke w kampanii wyborczej. Jej pomysł na szybkie wzbogacenie się może mieć jednak tragiczne konsekwencje.

Nina Trela Magdalena Żak

Córka nowego komendanta Sowich Dołów. Ma 17 lat, przyjechała z ojcem w Góry Sowie z Krakowa. Jest opiekuńcza, skromna, ma w sobie dużo empatii. Od lat wychowuje się bez matki, ojciec to dla niej najważniejsza osoba, dlatego bardzo o niego dba. Niechętnie przeprowadziła się z miasta do niewielkiej górskiej miejscowości, ale szybko odnalazła się w nowym otoczeniu. Przyjaźni się z Agatą, córką burmistrza, jest pod jej dużym wpływem. W drugim sezonie, po kilku tygodniach więzienia jej przez Sobczyka, Nina w końcu wydostaje się z pułapki. Dziewczyna jest przestraszona, nie jest w stanie mówić, nikomu nie chce zdradzić kto jest jej porywaczem.

Błażej Nieradka Michał Czernecki

Mąż Ady, znają się od dzieciństwa, razem prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, w którym po przeprowadzce z Krakowa mieszka komisarz Trela z córką. Zdradzał żonę z jej najlepszą przyjaciółką, Patrycją. Żałuje tego, co zrobił, nadal kocha Adę, chce do niej wrócić. Jest jednym z podejrzanych o zamordowanie Patrycji. W drugim sezonie Błażej daje się wciągnąć w podejrzany plan tajemniczego Twerskiego i kandyduje na burmistrza Sowich Dołów. Zgadza się też na fikcyjne małżeństwo. Z czasem zdaje sobie jednak sprawę, że zbyt pochopnie zdecydował się na start w wyborach.

Dorotka Paulina Gałązka

Upośledzona dziewczyna, mieszkanka Sowich Dołów. Znajduje się pod opieką Jonasza, mieszka na jego farmie, łączy ich szczególna więź. Jest bardzo nieśmiała i zamknięta w sobie. Nie lubi obcych, ufa tylko Jonaszowi. Mężczyzna chroni ją przed ludźmi, którzy mogliby chcieć wykorzystać jej chorobę. W drugim sezonie tajemnicza aura wokół Dorotki narasta. Dziewczyna jest powiązana ze zniknięciem Niny, ale nikt nie wie co tak naprawdę łączy ją z całą sprawą. W pewnym momencie Dorotka trafia do szpitala dla psychicznie chorych, skąd za wszelką cenę stara się ją wyciągnąć Jonasz.

Twerski Rafał Mohr

To tajemnicza postać. Pojawił się w Sowich Dołach znikąd i zaoferował finansowe wsparcie jednego z kandydatów w wyborach na burmistrza. Twierdzi, że jest przedstawicielem dużego amerykańskiego przedsiębiorstwa. Po tym jak jego pomoc została odrzucona przez obecnego burmistrza Paszke, skupił się na kampanii Błażeja. Jest bezwzględny i niebezpieczny. Nie waha się użyć przemocy, aby zdobyć to, na czym mu zależy. Jest inteligentny, jednak potrafi być też wulgarny. Jest skupiony na dotarciu do celu, nie uznaje żadnych przeszkód. Bywa bardzo pomysłowy w rozwiązywaniu problemów, które pojawiają się na jego drodze. Chce dotrzeć do źródła tajemnicy Vril.

Kaja Barbara Wypych

To młoda, atrakcyjna kobieta o nienagannej figurze i modnym ubiorze. Pojawia się w Sowich Dołach wraz z Twerskim. Jest inteligentna, ambitna i wie czego chce. Jej zadaniem jest oczarowanie Błażeja i przychodzi jej to z łatwością. Potem zostaje jego żoną, co jest kolejnym elementem jej współpracy z Twerskim. Kaja to kobieta, która lubi pieniądze i luksus, potrafi zachować się odpowiednio do każdej sytuacji. Nie ma rozterek moralnych w drodze na szczyt. Jest źle traktowana przez Twerskiego, dochodzi nawet do rękoczynów, jednak pozostaje przy nim, bo wie, że to jedyny sposób by osiągnąć cel i zdobyć skarb skrywany w Sowich Dołach.

Feliks Sławomir Grzymek

Feliks to bardzo tajemnicza postać, od pokoleń mieszka na obrzeżach Sowich Dołów i strzeże tajemnicy Vril. Przysiągł pilnować miejsca skarbu i robi to bardzo skutecznie. Mieszka w chacie pod lasem, w skromnych warunkach. Nieszczególnie dba o siebie i swoje zdrowie. Na co dzień sprzedaje bilety w Muzeum w Sztolni. Od lat jest na celowniku policji, nigdy jednak nie został przyłapany na przestępstwie. To odludek, wiodący samotne życie, nie wchodzi w bliższe relacje z żadnym z mieszkańców miasteczka. Łączy go niezrozumiały układ z Twerskim. Jest skupiony na zadaniu, które mu powierzono, a przez to musi ukrywać wiele mrocznych tajemnic. Dla dobra tego, czego przyszło mu strzec, nie waha się popełnić zbrodni.

Eliza Konieczna Ewa Jakubowicz

Młoda, atrakcyjna kobieta, z wykształcenia psycholog. Jej mąż Stefan, z którym pobrali się w czasie studiów, zginął w wypadku samochodowym. Eliza, wówczas na początku ciąży, została sama i przeszła niewielkie załamanie nerwowe. Pomocną rękę wyciągnął do niej profesor Adam, który podczas studiów był jej wykładowcą, a także kochankiem. To dzięki niemu Eliza zainteresowała się działającym w czasie Trzeciej Rzeszy Towarzystwem Vril, a także wykonywanymi wówczas badaniami nad kosmicznym napędem. Kobieta mieszka obecnie z Adamem i razem wychowują córeczkę. Łączy ich wspólna pasja, oboje starają się odkryć tajemnicę Vril. Ich determinacja w dotarciu do prawdy naraża ich na niebezpieczeństwo. Eliza, działając na granicy obłędu, nie potrafi wyczuć ryzyka i tym samym sprowadza na nich nieszczęście.

Profesor Adam Krzysztof Zawadzki

Adam to atrakcyjny, dojrzały mężczyzna, bardzo pewny siebie. Jest wykładowcą psychologii eksperymentalnej. Podczas swoich kontrowersyjnych wykładów lubi szokować swoich studentów. Nie boi się krytycznych opinii. Jest inteligentny, dowcipny i potrafi wykorzystać te cechy, aby oczarować kobietę. Jego teorie na temat ludzkiej natury, skłonnej do zła, oburzają niektórych studentów, w tym Elizę Konieczną. Między wykładowcą, a studentką wywiązuje się romans. Kobieta przykuwa jego uwagę do tego stopnia, że po śmierci jej męża Adam chce się o nią zatroszczyć. Proponuje jej wspólne mieszkanie i prosi o rękę. Potrafi być troskliwy również wobec dziecka. Wspiera Elizę w poszukiwaniach dowodów na istnienie Towarzystwa Vril i kosmicznego napędu. Jest dumny ze swojej kobiety, która przejęła po nim to zainteresowanie i znacznie bardziej rozwinęła ten temat.

Odcinek 1

Komisarz Trela nie radzi sobie po zniknięciu Niny, a smutki topi w alkoholu. Ada podczas
nieobecności szefa musi samodzielnie nadzorować pracę komendy. Agata, zmęczona
nieustanną opieką nad niepełnosprawnym po wypadku w sztolni ojcem, prosi o pomoc
Bławatską. W Sowich Dołach pojawia się tajemniczy mężczyzna, który proponuje wsparcie
kampanii wyborczej burmistrza. Paszke, pewny swojej pozycji, odmawia, nieświadomy
konsekwencji takiej decyzji. Ksiądz, wiedziony intuicją, wciąż próbuje rozwiązać sprawę
zniknięcia Niny. Czy uda mu się dotrzeć do źródła zła w Sowich Dołach?

Odcinek 2

Po kilku tygodniach do Sowich Dołów wraca Nina. Dziewczyna jest w złym stanie
psychicznym, trauma spowodowała zanik mowy. Tymczasem u Bławatskiej burmistrz zastaje
małe dziecko. Kobieta twierdzi, że to jej mała córeczka, Laura. Kampania przedwyborcza Błażeja nabiera tempa. Tajemniczy przedstawiciel amerykańskiego przedsiębiorstwa ma plan na rozwój politycznej kariery Nieradki. Piotrowski nie zauważa, że jego córki Kasi nie ma w domu od trzech dni. Dopiero interwencja policji uświadamia mu powagę sytuacji. Patrol szuka również rodziców porzuconej dziewczynki, którą zajęła się Bławatska.

Odcinek 3

Technicy przeszukują porzucone auto zaginionej rodziny, jednak wewnątrz pojazdu nie znajdują żadnych śladów. Trela postanawia w tajemnicy wymierzyć sprawiedliwość porywaczowi córki. Jest przekonany, że w miejscu przetrzymywania Niny znajdzie teraz Kasię. Agata znajduje sposób na szybki zarobek, potrzebuje jedynie pomocy swojego brata, Roberta. Dzięki szantażowi udaje jej się zdobyć to, czego potrzebuje. Błażej, wciągnięty w nieczystą grę
tajemniczego sponsora, zaczyna mieć wątpliwości co do słuszności swoich działań. Polityka
wkracza w jego życie prywatne. Ada martwi się o Sobczyka, który nie pojawił się na komendzie i nie ma z nim żadnego kontaktu. Policjantka przekonuje Trelę, aby sprawdzili mieszkanie
policjanta.

Piotr Barański

Uczeń Technikum na kierunku Procesy Graficzne. Pozytywny, nie zna słowa nuda, obecny na każdej imprezie w okolicy jak i na większych festiwalach w Kraju. Uwielbia wolne chwile spędzać pod sceną, robiąc zdjęcia. Uwielbia malarstwo oraz podróżowanie. Zawzięty w dążeniu do celów życiowych, nie zna słowa nie możliwe.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger