[REKLAMA] Szkolenia okresowe BHP w czasie pandemii
Każdy pracodawca ma obowiązek nie tylko zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, ale też edukować ich w tym zakresie poprzez kierowanie swoich pracowników na obowiązkowe szkolenia BHP.
W dniu zatrudnienia konieczne jest przejście szkolenia wstępnego oraz okresowego między szóstym a dwunastym miesiącem pracy. Podczas szkolenia wstępnego muszą zostać przedstawione zasady ogólne i stanowiskowe. Szkolenia okresowe muszą być powtarzane co jakiś czas, w zależności od zajmowanego stanowiska (co 1,3,5 lub 6 lat).
Instruktaż ogólny musi trwać co najmniej dwie godziny zegarowe, nie może być przeprowadzony online oraz dotyczy zarówno nowo zatrudnionych pracowników, jak i praktykantów czy osób przyuczających się do zawodu.
Ustawa o szkoleniach BHP każe osobom prowadzącym szkolenie korzystać z pomocy dydaktycznych, takich jak filmów, tablic czy środków do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Szkolenie ma być po prostu atrakcyjne i konkretne.
Ponieważ szkolenia są obowiązkowe, osoby niestawiające się na nie, mogą spodziewać się wyciągnięcia konsekwencji przez pracodawcę. Szkolenia BHP odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy, więc pracownik nie musi obawiać się ponoszenia jakichkolwiek kosztów z tego powodu.
Nowy pracownik może być zwolniony ze wstępnego szkolenia BPH, ale pod warunkiem, że odbył je u innego pracodawcy, u którego wykonywał podobne zadania/ był na podobnym stanowisku.
Za brak przeszkolenia pracowników grożą wysokie kary finansowe. Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę w wysokości do 1 tys. do 30 tys. złotych. Ważne jest też to, że pandemia nie zwalnia nikogo z tego obowiązku, dlatego firma BHPEX prowadzi szkolenia okresowe BHP w pełnym reżimie sanitarnym. BHPEX jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła na swojej stronie internetowej system rezerwacji takich szkoleń. Zachęcamy do zapoznania się z taką ofertą.
Okresoweszkolenia BHPpowinni odbyć pracodawcy, kierownicy, osoby kierujące pracownikami, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, pracownicy administracyjno-biurowi, inżynieryjno-techniczni, służby BHP oraz tacy, którzy pracują na stanowiskach, na których występują szczególnie duże czynniki szkodliwe dla zdrowia i niebezpieczne.
Na stanowiskach robotniczych szkolenie BHP wykonuje się co najmniej raz na 3 lata, a dla pracowników na stanowiskach robotniczych z wysokim ryzykiem przynajmniej raz w roku.