MUX 8 z zasięgiem 90% od 1 grudnia. MUX 5 od 2018 roku?

Po osiągnięciu porozumienia pomiędzy nadawcami komercyjnymi a spółką EmiTel, MUX 8 w docelowym kształcie zbliża się wielkimi krokami. Znane są już daty startów części kanałów, a prezes EmiTela, Przemysław Kurczewski, podał podczas Warsaw International Media Summit, że operator planuje, by nowy multipleks już 1 grudnia 2016 roku objął zasięgiem 90% powierzchni kraju.

Od 1 sierpnia 2016 roku, w ramach pierwszego etapu wdrażania MUX 8, emisja tego multipleksu jest prowadzona na 7 obszarach.

Pierwszy kanał w ramach MUX 8 wystartuje już 25 października i będzie nim Zoom TV. Kolejnym kanałem, który ruszy w ósmym multipleksie, będzie Nowa TV. Datę startu ustalono na 9 listopada. Kanał WP1 od Wirtualnej Polski wystartuje 2 grudnia. Nieznana jest tylko data startu Metro TV od Agory. Nieznane są plany TVP dotyczące oferty MUX 8. Przypomnijmy, że telewizja publiczna ma do dyspozycji 3 sloty, które może przeznaczyć na 3 kanały SD lub 1 kanał HD i 1 kanał SD. To od niej zależy, jakie kanały tam uruchomi. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo ani jakie to stacje będą, ani kiedy zostaną wprowadzone do MUX 8. Prezes EmiTela powiedział, że w ramach MUX 8 nadawcy będą oferować także telewizję hybrydową. Znajdą się tam również treści newsowe z Polskiego Radia. Według oficjalnych planów EmiTela, drugi etap wdrażania MUX 8 zostanie przeprowadzony przed końcem 2016 roku. Natomiast ostateczny zasięg MUX 8 osiągnie w połowie 2017 roku.

Jak powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski, KRRiT dopuszcza, że MUX 8 nie będzie ostatnim multipleksem naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce i możliwe jest uruchomienie jeszcze MUX 5. Multipleks ten mógłby wystartować już w 2018 roku, gdyby prace na nim rozpoczęły się w najbliższym czasie.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger