Discovery przejmuje właściciela TVN

Potwierdziły się rynkowe pogłoski. Discovery Communications przejmuje Scripps Networks Interactive, do którego należy TVN. Wartość transakcji to 14,6 mld dol. – podaje Reuters.

Jak poinformowały spółki, fuzja ma wzmocnić ich pozycję na rynku w czasie, gdy coraz więcej widzów przenosi się do internetu. Jak pisaliśmy pod koniec lipca, połączenie tych spółek oznacza, że polski TVN zostanie wchłonięty przez gracza z niewielkim udziałem w rynku. Operujący globalnie koncern Discovery na polskim rynku telewizyjnym nie osiąga wyników porównywalnych z Grupą TVN, która należy do jego liderów. “To jakby mrówka połknęła słonia” – mówił Jakub Bierzyński z OMD.

Transakcja przejęcia została domknięta dzisiejszej nocy. Discovery zapłaci za Scripps 14,6 mld dol. – 70 proc. w gotówce, a 30 proc. w akcjach. W portfolio Scripps Networks znajdują się takie kanały, jak HGTV, Travel Channel i Food Network i polski TVN. Z kolei flagowe stacje należące do Discovery to Animal Planet, Discovery Chanel czy Eurosport.

Reuters podaje, że dzięki połączeniu ze Scripps Networks, Discovery będzie w stanie ograniczyć koszty i wykorzystać wchłoniętą spółkę jako bramę do zwiększania międzynarodowego zasięgu. Z danych Barclays wynika, że połączone firmy będą miały 20-procentowy udział w całkowitej oglądalności telewizji kablowej. Pozwoli to na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej przy rozmowach z dystrybutorami i operatorami telewizji kablowej.

Gdy ITI sprzedawał akcje TVN, wśród oferentów było Discovery. Ostatecznie w 2015 roku umowę zawarto jednak właśnie ze Scripps Networks.

– Pomijając zaangażowanie w Grupę TVN, Scripps to firma amerykańska. Natomiast Discovery ma szerszy, międzynarodowy zasięg – mówił Dziennikowi Gazecie Prawnej Jakub Bierzyński z domu mediowego OMD, komentując wcześniejsze pogłoski o możliwej fuzji. – TVN kontroluje prawie połowę polskiego rynku reklamy telewizyjnej, wliczając kanały innych nadawców, które reprezentuje jako broker w ramach Premium TV – wskazuje Bierzyński. – Co nie znaczy, że TVN nie zyska w razie takiej transakcji. Jako część koncernu Discovery będzie miał mocniejsze zaplecze finansowe i silniejszą pozycję – dodaje.

TVN już sprzedaje czas reklamowy Discovery, natomiast Eurosport jest w tej sferze reprezentowany przez Polsat Media. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na wieść o połączeniu spółek. Od momentu rozpoczęcia rozmów o możliwym przejęciu, akcje Discovery zyskały na giełdzie prawie 3 proc., a Scripps – niemal 30 proc.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisment ad adsense adlogger