TVP na MUX-8 dopiero w połowie 2018 roku

Kanały TVP na MUX-8 pojawią się dopiero w połowie 2018 roku – zapowiada prezes Jacek Kurski, prezes TVP. Na razie trwają negocjacje nadawców z EmiTelem ws. stawek płaconych za dosył kanałów do tego multipleksu.

Ósmy multipleks został uruchomiony w połowie 2016 roku. Od końca października 2016 r. na MUX-8 nadawany jest kanał Zoom TV, od listopada kanał Nowa TV, a od początku grudnia  – WP i Metro. Technicznym operatorem multipleksu jest firma Emitel.

Trzy sloty na tym multipleksie przyznano Telewizji Polskiej, która może umieścić tam trzy kanały w standardowej rozdzielczości (SD) lub jeden w standardowej rozdzielczości i drugi w jakości HD.

Telewizja Polska odwleka jednak  z uruchomieniem kanałów na multipleksie ósmym, co było tłumaczone bardzo niską jakością sygnału, a także problemami z dźwiękiem, polaryzacją i obowiązkiem przestawiania anten. W sierpniu ub.r. informowaliśmy, że nadawca publiczny chce wejść na MUX-8 w 2018 roku (prawdopodobnie na początku roku) i zająć od razu wszystkie przyznane sloty.

Kanałów TVP nie będzie na MUX-8  jednak w czasie igrzysk olimpijskich w Korei Południowej, ale z zapowiedzi prezesa Jacka Kurskiego wynika, że mogą się pojawić w okolicach mundialu, do którego relacji TVP ma prawa. Kurski przyznaje, że trwają rozmowy z Emitelem na temat warunków uruchomienia nadawania na MUX-8.

– Bylibyśmy na multipleksie ósmym game-changerem, nasze pojawienie się tam odbyłoby się z korzyścią dla całego rynku – mówi Kurski, dodając jednak, że na razie trwają negocjacje stawek na nadawanie na MUX-8. – Nasze wejście na MUX-8 przy niższych cenach i tak zapewniłoby Emitelowi wpływy, musimy też być najpierw pewni, że rzeczywiście będzie zapewniony dostęp widowni do MUX-8, a to wymaga kampanii promocyjnej, przy której liczymy na wsparcie Emitela, który także powinien być tym zainteresowany – mówi Jacek Kurski.

Nadal brak konkretnych szczegółowych informacji o ofercie programowej, którą TVP zaproponuje na ósmym multipleksie. Rozważane jest wrzucenie tam kanału TVP Sport w wersji HD. Inne rozwiązanie to przeniesienie dwóch kanałów z MUX-3 na MUX-8 i uruchomienie TVP Sport HD na multipleksie trzecim, który ma lepszy zasięg.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger