Jacek Kurski: TVP ma za dużo kanałów

Telewizja Polska nie uruchomi swojej drugiej stacji sportowej, stawia na rozwój TVP Sport, który może pojawić się w naziemnej telewizji cyfrowej. – Chcę zaproponować zarządowi spółki konsolidację niektórych kanałów. Jest ich po prostu za dużo – zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TVP Jacek Kurski.

TVP zastanawiała się nad uruchomieniem drugiego kanału sportowego, ponieważ przysługuje jej kilka niezagospodarowanych jeszcze miejsc na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wiosną br. Jacek Kurski zapowiadał, że przeniesiony tam zostanie TVP Sport, który obecnie jest dostępny na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych. Natomiast w sierpniu wiceprezes TVP Maciej Stanecki stwierdził, że nadawca uruchomi na multipleksie swój drugi kanał sportowy.

Ostatecznie zrezygnowano z tej koncepcji. – Rozważaliśmy uruchomienie drugiego kanału sportowego, ale doszliśmy do wniosku, że sport wymaga oferty skonsolidowanej. Nie będziemy się rozdrabniać na dwa kanały tylko renegocjujemy umowy z operatorami kablowymi – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl. Jacek Kurski. – Jestem zwolennikiem wpuszczenia TVP Sport HD na MUX-3, co będzie skutkować przesunięciem TVP Kultura i TVP Historia na ósemkę – dodaje.

TVP Sport w jakości HD trafi do telewizji naziemnej, jeśli z początkiem przyszłego roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy abonamentowej, która ma mocno zwiększyć wpływy z tej opłaty. Jednym z wariantów nowelizacji jest to, by domyślnie abonament musieli opłacać wszyscy (oprócz grup społecznych zwolnionych z tego, które mają być takie same jak dotychczas), o ile nie zadeklarują, że nie mają telewizora ani odbiornika radiowego. – Jeśli nowelizacja zapewni finansowanie na takim poziomie, na który liczymy, to będzie opłacało się odejść od umów reemisyjnych z kablówkami i wejść z dużą ofertą na otwarty kanał na multipleksie – tłumaczy Jacek Kurski.

W TVP nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji, które jej kanały trafią na ósmy multipleks. Nadawanie zaczynają tam już cztery stacje prywatne: Zoom TV jest emitowany od wtorku, Nowa TV wystartuje 9 listopada, WP i Metro ruszą 2 grudnia.

– Do tej pory TVP nie musiała się do tego odnosić, bo multipleks ósmy nie był uruchomiony. Pozostali nadawcy czekali na nasze propozycje. Teraz ruszają bez nas. Wkrótce się do tego odniesiemy – komentuje prezes TVP.

Nadawca nie zamierza obecnie rozszerzać swojej oferty stacji kanałów tematycznych. – Odchodzimy od dogmatu, że zwielokrotnienie kanałów tematycznych zwiększa siłę rażenia telewizji publicznej. Uruchomienie każdego kolejnego kanału tematycznego odbywa się kosztem anteny głównej – tłumaczy Jacek Kurski. – Nadawcy europejscy odchodzą od multiplikowania tematyków. Choćby BBC, która przeniosła kanał z satelity i NTC do internetu. W hiszpańskiej i niemieckiej telewizji publicznej też jest ich mniej – wylicza.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger