TVP pracuje nad kanałem V4 TV HD

V4 TV – tak będzie nazywać się nowy, zapowiadany od pewnego czasu, międzynarodowy kanał telewizyjny, tworzony wspólnie przez państwa Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polskę, Węgry, Czechy i Słowację. Będą w nim programy informacyjne, publicystyczne, filmy dokumentalne – w języku angielskim, bo założenie jest takie, żeby V4 TV oglądali nie tylko Europejczycy, ale też mieszkańcy Afryki i Bliskiego Wschodu, a potem także innych części świata. Stacja ma nadawać również materiały wizerunkowe dotyczące krajów Grupy Wyszehradzkiej, zachęcające odbiorców do tego, żeby je odwiedzili, do zakupu produktów z tych państw, żeby poznali ich historię. Newsroom i studio kanału mają być w Krakowie.

Telewizja Polska angażuje się w tworzenie kanału nowej telewizji wyszehradzkiej. V4 TV będzie nadawać całodobowo, przez siedem dni w tygodniu. Programy będą realizowane w języku angielskim. Roczny budżet projektu to około 130 mln zł. Jak informuje TVP, V4 TV ma przybliżać Europejczykom kraje regionu i szybko zdobyć mocną pozycję na światowym rynku medialnym. Siedzibą redakcji będzie Kraków.

Jak zapewnia TVP, jakość techniczna programu ma być równie ważna jak jego jako treść, dlatego ma być on tworzony w standardzie HD.

Od 15 lat na antenach publicznych kanałów telewizyjnych państw Grupy Wyszehradzkiej można oglądać wspólnie tworzony program „Kwartet”, emitowany w Polsce w TVP3. Kultura, przyroda, turystyka – każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi. Teraz czas na kolejny krok – mówią przedstawiciele Funduszu Wyszehradzkiego, który finansuje produkcję „Kwartetu”. O nowym kanale przedstawiciele mediów państw Grupy Wyszehradzkiej rozmawiali na spotkaniu w Wieliczce, gdzie Telewizję Polską reprezentował m.in. Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP do spraw V4 TV.

Wspólny kanał państw Grupy Wyszehradzkiej prawdopodobnie oznacza rezygnację przez TVP z planów uruchomienia stacji Poland 24.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger