Współpraca Ministerstwa Zdrowia i TVP

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podpisali w czwartek, 11 sierpnia 2016 r. list intencyjny dotyczący współpracy obu instytucji. Ministerstwo Zdrowia i TVP zobowiązały się do współpracy przy tworzeniu audycji związanych z profilaktyką zdrowia i kształtowaniem postaw prozdrowotnych oraz audycji promujących zdrowie.

Dzięki zintensyfikowanej współpracy Ministerstwa Zdrowia i TVP, w scenariuszach filmów i seriali realizowanych przez nadawcę publicznego znacznie częściej niż dotychczas obecne mają być wątki związane z profilaktyką chorób cywilizacyjnych oraz zachęcające do pozytywnych społecznie zachowań, takich jak honorowe krwiodawstwo czy dawstwo organów i tkanek do przeszczepów.

Poprzez położenie nacisku na systematyczny udział Ministra Zdrowia oraz innych przedstawicieli resortu w programach informacyjnych i publicystycznych TVP, możliwe stanie się wyczerpujące i rzetelne przekazywanie na antenach TVP niezbędnych informacji o wydarzeniach i przedsięwzięciach mających szczególny wpływ na zdrowie publiczne.

Rozpoczęcie tej współpracy jest szczególnie istotne ze względu na przygotowywany przez Ministra Zdrowia narodowy program zdrowia na lata 2016-2020. Jest to jedno z największych przedsięwzięć promocyjnych, które dotyczy profilaktyki zdrowotnej i promocji postaw prozdrowotnych. Podczas konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu listu intencyjnego minister Konstanty Radziwiłł przedstawił propozycje działań medialnych w zakresie promocji zdrowia i zdrowia publicznego. Dotyczyły przede wszystkim: racjonalnego żywienia, aktywności fizycznej, promocji zdrowia w miejscu pracy, szkodliwości tytoniu i zanieczyszczeń powietrza.

Szef resortu podkreślił, że współczesna komunikacja zdrowotna – zgodnie z panującymi trendami – musi być w coraz większym stopniu oparta na różnorakich mediach i dostępie do jak największej grupy odbiorców.

Mając na uwadze, jak duże emocje są związane z tematyką zdrowia, należy wykorzystywać ich potencjał medialny, który będzie służył bezpieczeństwu pacjentów i zwiększaniu ich świadomości – powiedział minister Radziwiłł.

Prezes Jacek Kurski zadeklarował, że telewizja publiczna zamierza aktywnie wspierać prozdrowotne działania resortu.

Będzie to dla TVP zarówno wypełnienie obligacji misyjnych wynikających z Ustawy o radiofonii i telewizji, jak i odpowiedź na liczne wnioski i prośby środowisk eksperckich i społecznych – powiedział prezes Kurski.

Problematyka prozdrowotna pojawi się nie tylko w programach publicystycznych i informacyjnych, lecz także w audycjach reprezentujących inne gatunki, takie jak serial fabularny, dokument czy atrakcyjne formaty rozrywkowe.

Jak podkreślił prezes Kurski, przykładem otwartości telewizji publicznej na upowszechnianie postaw prozdrowotnych będzie już jesienna ramówka TVP. Widzowie znajdą w niej m.in. nowy na gruncie polskim format „Kochanie, ratujmy nasze dzieci”, którego autorzy podejmują walkę z rozszerzającą się w naszym kraju epidemią otyłości wśród młodzieży, a także magazyn propagujący piłkę nożną i zdrowy styl życia w środowiskach szkolnych.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger