ŚDM w TVP

Pełna oferta programowa Telewizji Polskiej związana ze Światowymi Dniami Młodzieży została zaprezentowana kilka dni temu podczas konferencji Prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Wyjątkowym gościem konferencji był Jego Ekscelencja ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki – Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaproszony przez Prezesa TVP Jacka Kurskiego. Spotkanie poprowadził ks. Rafał Sztejka, Kierownik Redakcji Audycji Katolickich.

Światowe Dni Młodzieży to jedno z największych wydarzeń medialnych pod względem zaangażowania środków i rozmachu przedsięwzięcia w historii Telewizji Polskiej. TVP produkuje sygnał telewizyjny w najwyższej jakości HD ze wszystkich miejsc, które odwiedzi Papież, m.in. z Częstochowy, krakowskich Błoni, Brzegów i Auschwitz-Birkenau.

Skalę tego przedsięwzięcia najlepiej prezentują liczby. Do obsługi medialnej Światowych Dni Młodzieży Telewizja Polska wykorzystuje sprzęt i specjalistów nie tylko z Polski i z zagranicy. Do obsługi wykorzystamy 24 wozy transmisyjne, z czego 11 pracujących w technologii HD oraz 23 stacje satelitarne, poprzez które będzie nadawany sygnał na cały świat. Nad kompleksową obsługą medialną tego przedsięwzięcia czuwać będzie ok. 1000 osób.

Transmisje najważniejszych uroczystości Światowych Dni Młodzieży, liczne programy, wyjątkowe filmy dokumentalne, a także okolicznościowy spot – Telewizja Polska jest doskonale przygotowana do zaszczytnej roli oficjalnego nadawcy. Z okazji Światowych Dni Młodzieży uruchomimy specjalne studio (pokazywane w TVP1 i TVP Polonia), którego gospodarze – Krzysztof Ziemiec i Paulina Guzik, czyli Komitet Organizacyjny ŚDM, a także Anna Popek, Joanna Ładzińska-Molak i Marek Zając – będą zapowiadać poszczególne wydarzenia.

W czasie Światowych Dni Młodzieży niezwykłą oprawę będzie miało również pięć specjalnych głównych wydań „Wiadomości”, które 27 i 31 lipca zostaną nadane na żywo z Wawelu, 28 i 29 lipca – z krakowskich Błoni, a 30 lipca z Brzegów. TVP INFO w czasie ŚDM przygotuje aż 92 godziny programu, z czego 41 godzin nieprzerwanie – od godz. 6.00 w sobotę 30 lipca do godz. 23.00 w niedzielę 31 lipca. Główne studio TVP INFO przeniesie się na wszystkie te dni do Krakowa i stamtąd nadawane będą serwisy informacyjne oraz rozmowy z gośćmi.

Telewizyjna Agencja Informacyjna akredytowała już 282 osoby, w tym dziennikarzy, operatorów, montażystów, etc. Kamery TVP będą obecne w każdym miejscu, które odwiedzi Ojciec Święty. Telewizja Polska jako oficjalny nadawca ma także przywilej towarzyszenia Papieżowi Franciszkowi w trakcie całej jego wizyty w Polsce – każdy moment pobytu Ojca Świętego będzie dokumentowany przez jednego z operatorów TVP. W poniedziałek 25 lipca po „Wiadomościach”, TVP1 nada orędzie abp. Stanisława Gądeckiego. We wtorek 26 lipca TVP1 i TVP Polonia pokażą na żywo Mszę Świętą w języku łacińskim, celebrowaną przez kardynała Stanisława Dziwisza. Zainauguruje ona Światowe Dni Młodzieży (godz. 17.25).

W środę 27 lipca również w TVP1 i TVP Polonia będzie można oglądać ceremonię powitania Papieża Franciszka na lotnisku Kraków-Balice, spotkanie na Wawelu z władzami RP i korpusem dyplomatycznym oraz z biskupami polskimi w Katedrze Wawelskiej. Wydarzeniem o niezwykłym ładunku emocjonalnym będzie pozdrowienie wiernych (ok. godz. 20.45) przez Papieża Franciszka ze słynnego Okna Papieskiego przy Franciszkańskiej (Ojciec Święty pozdrowi też wiernych w czwartek o 20.35 i w piątek 20.45).

W czwartek 28 lipca od godz. 10.25 TVP1 i TVP Polonia będą transmitować Mszę Świętą z udziałem Papieża Franciszka z okazji 1050. Rocznicy Chrztu (wcześniej tego dnia, ok. godz. 9.25, Ojciec Święty odwiedzi Jasną Górę i pomodli się w Kaplicy Cudownego Obrazu). O godz. 16.50 na obu antenach będzie można oglądać ceremonię powitania Papieża na krakowskich Błoniach.

W piątek 29 lipca TVP1 i TVP Polonia pokażą wizytę Ojca Świętego na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau (godz. 9.20) oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu (godz. 16.20). Dzień zakończy Droga Krzyżowa z młodzieżą pod przewodnictwem Papieża (od godz. 17.50). W sobotę 30 lipca od godz. 8.05 będzie można oglądać w TVP1 i TVP Polonia wizytę Ojca Świętego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium Jana Pawła II. Od godz. 18:30 anteny będą transmitować czuwanie modlitewne Papieża Franciszka z młodzieżą.

W niedzielę 31 lipca ok. godz. 8.35 TVP1 i TVP Polonia rozpoczną relację, pokazując wizytę Papieża na Kampusie Miłosierdzia, a potem od godz. 10.00 będą transmitować Mszę Świętą ŚDM. Około godz. 16.50 widzowie obu anten wezmą udział w spotkaniu Ojca Świętego z wolontariuszami i Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży, a później, ok. godz. 18.15 rozpocznie się ceremonia pożegnania Papieża Franciszka na lotnisku Kraków-Balice.

Na stronach internetowych Telewizji Polskiej w specjalnie przygotowanym serwisie pod adresem www.sdm.tvp.pl publikowane będą najważniejsze informacje dotyczące tegorocznych obchodów uroczystości na antenach TVP oraz najświeższe relacje zdjęciowe i wideo. Udostępniony będzie także streaming online TVP Kraków, która na czas ŚDM dostosuje swoja ramówkę i na bieżąco będzie relacjonować przebieg wydarzeń.

Ponadto w dniach 26-31 lipca zostanie uruchomiony kanał www.sdmnazywotvp.pl (www.sdmlive.tvp.pl), za którego pośrednictwem widzowie obejrzą wszystkie uroczystości związane z ŚDM, m.in. mszę świętą inaugurującą spotkanie młodych z Ojcem Świętym, spotkanie młodzieży z papieżem na Błoniach, czuwanie modlitewne, wizytę papieża Franciszka na Jasnej Górze, na terenie byłego niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Sanktuarium Jana Pawła II. W kanale transmitowane będą również studia TVP1 oraz filmy dokumentalne i reportaże z papieskich pielgrzymek Jana Pawła II.

XXXI Światowe Dni Młodzieży – w postaci publikowanych tekstów, materiałów wideo, zdjęć i fotoreportaży – będą w tym czasie kluczowym tematem cyklu wydawniczego zarówno strony głównej TVP.pl, jak i zarządzanych przez TVP social mediów.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger