Ile kosztuje naładowanie baterii naszego smartfona do 100%?

Smartfony w dzisiejszych czasach są takie, że praktycznie wszędzie musimy zabierać ze sobą ładowarkę. W innym wypadku musimy liczyć się z oszczędnym używaniem naszego urządzenia tak, aby przypadkiem nie rozładowało się całkowicie. 

Skoro więc musimy ładować baterie w naszych telefonach praktycznie codziennie, to może warto wiedzieć ile nas to kosztuje? Jako przykładem posłużmy się baterią o standardowej pojemności – około 1 440 mAh (taka bateria znajduje się w modelu iPhone 5). Jeśli baterie w Waszych telefonach mają większą pojemność, to po prostu musicie odpowiednio pomnożyć uzyskaną przez nas kwotę.

Przyjmijmy, że telefon musimy ładować każdego dnia – bo przecież musimy. W takim wypadku łączna ilość prądu, jaki zużyjemy, to około 2 kWh przez cały rok. Zapewne nie mówi Wam to wiele, a więc już spieszymy z wyjaśnieniem. Jest to ilość energii, która potrzebna jest do zasilenia dwudziestu 100 W żarówek przez godzinę. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za taką przyjemność, to około 1,10 zł rocznie (aby uzyskać koszt jednego ładowania, kwotę tą musicie więc podzielić przez 365). Tak dokładnie – nieco ponad złotówkę na cały rok. Oczywiście kwota ta może się lekko wahać – w zależności od dostawcy prądu, taryfy itp.

Dla porównania – tablet zużywa około 6 razy więcej energii, więc koszt jego pełnego – codziennego – ładowania wzrasta sześciokrotnie. Wciąż nie jest to jednak jakaś wielka kwota…

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger