Dlaczego nie da się złapać spadającego banknotu palcami?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak trudno jest złapać spadającego w locie dolara lub inny banknot? Oto interesujące matematyczne wyjaśnienie tej zagadki. Na pewno wielu z Was zna ten trik: jedna osoba trzyma w pionie banknot i mówi drugiej osobie, że może ona zachować go, jeśli uda jej się złapać go palcami podczas jego spadania. Niestety, zdarza się to skrajnie rzadko. To naprawdę trudne! Dlaczego? Wszystko rozchodzi się o czas naszej reakcji.

Jak wyjaśnia Numberphile, czas reakcji u większości ludzi wynosi około 0,2 sekundy. Oznacza to, że właśnie tyle czasu potrzeba naszym oczom, aby poinformowały nasz mózg, a następnie nasz organizm, żeby wykonał określone działanie (w tym przypadku – złapał spadający banknot). Nie wydaje się, żeby to było specjalnie długo, więc dlaczego tak trudno jest nam to zrobić?

Można to wszystko wytłumaczyć za pomocą wzoru na odległość we swobodnym spadaniu, który to wyraża się jako 1/2 G x kwadrat czasu opadania. Jeśli podstawimy do niego odpowiednie wartości (czyli G=9,8 m/s i nasz czas reakcji wynoszący 0,2 s) to okaże się, że czas reakcji człowieka fizycznie wynosi odległość 20 cm (a właściwie 19,6 cm). Więc, aby złapać cokolwiek, potrzebujemy aby podróżował on przez więcej niż 20 cm. Banknot jednodolarowy mierzy mniej niż 20 cm (około 15 cm), więc nie możemy zareagować przez całą drogę jego spadania, ponieważ jest to niemożliwe matematycznie.

Oczywiście, niektórzy ludzie mają szybszy czas reakcji, więc zasada ta nie ma zastosowania we wszystkich przypadkach.

Przeczytaj również...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Advertisment ad adsense adlogger